سنگ نمای ساختمان ها نیز مانند مردم پیر می شوند! حتی در بهترین شرایط ساخت و ساز نیز آب ناشی از باران، برف و یخ و به دنبال آن درجه حرارت شدید هوا می توانند آسیب دائمی به نمای سنگی وارد کنند. مشکلات متعدد در نما با نقص در شیوه ساخت اصولی یا غفلت از تعمیر و نگهداری تشدید می شوند؛ اما هنوز راهکاری مؤثر وجود دارد که می توان از آنها برای محافظت از سنگ نمای ساختمان در برابر سرما و گرما استفاده کرد.

دلایل خرابی سنگ نمای ساختمان

از لحاظ ساختاری، بسیاری از مسائلی که با آن روبرو می شویم ممکن است به دلیل طراحی نامناسب اتفاق بیفتند. ما اشکالات ناشی از طراحی و حتی بیشتر عدم تعمیر و نگهداری یا تعویق در تعمیر را مشاهده می کنیم. به عنوان مثال، در مورد ساختمان ها با نمای سنگی، اگر برنامه ای برای محافظت از نما وجود نداشته باشد، متوجه می شوید که پس از چند سال ملات پشت سنگ از بین می رود.

آب وارد حفره دیوار می شود که می تواند برای ساختار زیرین مشکل ایجاد کند. بیشتر اوقات، بزرگ ترین عامل در خرابی نمای سنگی، شرایط آب و هوای شدید است. هر دو سرما و گرما مسائل خاص خود را به همراه دارند. در زمستان، برف و یخ به ساختمان برخورد می کنند و رطوبت می تواند به ساختمان نفوذ کند. سپس این مصالح منجمد شده و دچار انبساط می شوند. این مهم باعث ایجاد فشار از داخل دیوارها شده که این به نوبه خود باعث برجستگی و جابجایی نواحی نما می شود.

باران همچنین می تواند پشت سنگ ها قرار گیرد که می تواند مشکلات ساختاری را در پشت نما ایجاد کند. قرار گرفتن در معرض عناصری مانند خورشید، باد، باران و برف، بر روی درزهای نما تأثیر می گذارد و باعث می شود تا سنگ به سرعت از زیرسازی جدا شود. در آب و هوای سرد یا گرم باعث فرسایش زیرسازی زیرین نما می شود.

یکی دیگر از عوامل خراب شدن نمای سنگی ساختمان آلودگی است، اگرچه این آسیب بیشتر جنبه زیبایی دارد. آثار آلودگی بر سنگ، به ویژه سنگ تراورتن به خوبی شناخته شده است. تراورتن سنگی متخلخل است و بیشتر به خاطر اثرات آب و هوایی و آلودگی ایجاد می شود و باعث تضعیف بیشتر نما و تسهیل نفوذ آب به داخل آن می شود.

بهترین راه برای محافظت از سنگ نمای ساختمان

تعمیر و نگهداری نما بسیار هزینه بر است و عمر ماندگاری را افزایش نمی دهد؛ اما استفاده از برخی روش ها مانند پوشش نانو می تواند معجزه کند. ذرات ریز نانو به خوبی حفره های سنگ را می پوشاند و به دلیل خاصیت آبگریزی از نمای سنگی برای چندین سال محافظت می کند. پوشش نانو بهترین شیوه برای مقابله با سرما و گرما است و می توانند بین 5 تا 10 سال دوام بیاورد.

نانو پوشش با استفاده از قلمو روی نمای سنگی اجرا می شود تا پوشاندن کلیه نواحی نما از خرابی ساختاری و کثیفی آن جلوگیری به عمل آورد. نانو کردن سنگ باعث می شود تا نما در برابر تابش نور خورشید محافظت شود و بدون هیچگونه تغییر ظاهری اعم از تغییر رنگ، کثیفی و غیره، برای سال ها دوام خود را حفظ کند.

پوشش نانو از سطح نمت در برابر کثیف شدن، بخار شدن، تاری یا تیرگی محافظت می کند. در عین حال ظاهر نما را بهبود می بخشد و جذب آب از طریق منافذ روی سنگ را کاهش می دهد. این پوشش یک لایه آب دوست به ضخامت چند نانومتر ایجاد می شود. مزایای استفاده از نانو برای محافظت از نمای سنگی به شرح زیر است:

  • اثر خود تمیز کنندگی دارد.
  • به دلیل خاصیت آبگریزی در هوای بارانی، آب باران به جای آلودگی، سطح را تمیز نگه می دارد.
  • دید را بهبود می بخشد و نشت غیرقابل کنترل آب مشاهده شده در نما را کاهش می دهد.
  • از سطح در برابر مایعات، آلودگی، اشعه ماوراء بنفش و دمای پایین محافظت می کند.
  • از سطح در برابر کثیف شدن، بخار، تاری یا تیرگی محافظت می کند.
  • اجازه نمی دهد کثیفی به منافذ پشت سنگ نفوذ کند.
  • از نما در برابر رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها محافظت می کند.
  • فاقد سیلیکون، موم و روغن است.
  • صرفه جویی در هزینه برای نظافت را به کلی حذف می کند.
  • برای سلامتی بی ضرر است و در کمتری زمان ممکن می توان آن را رو نما اجرا کرد.

کلام آخر

برای محافظت از نمای سنگی ساختمان در برابر سرما و گرما باید از راهکاری مؤثری استفاده کرد. به ویژه برای ساختمان های امروزی که بیشتر از سنگ برای نما استفاده می کنند، کیفیت بالای ساخت و ساز هم گاهی اوقات نمی تواند تضمینی برای حفظ سلامت نما باشد. نمای سنگی در طول عمر خود تحت شرایط آب و هوایی سرد و گرم قرار می گیرد و به سرعت تخریب می شود. بهترین راه موجود، استفاده از پوشش نانو سنگ است که باعث می شود نما همیشه تمیز باشد و طول عمرش افزایش پیدا کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat