نانو چیست و شروع تاریخچه نانو از کجاست ؟

نانو چیست و شروع تاریخچه نانو از کجاست ؟

نانو چیست ؟

قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو، مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود. نانو نه یک ماده است نه یک جسم؛ فقط یک مقیاس است؛ کوچک شدن یک مقیاس؛ نانو یک میلیاردم متر است، به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما با تاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان.

در مقیاس نانو خواص فیزیکی، شیمیایی وبیولوژیکی تک تک اتم ها، مولکول ها با خواص توده ماده متفاوت است؛ نانوذرات درچنین مقیاس و مشخصه های منحصر به فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشکی و مهندسی می شوند. به طورخلاصه نانوتکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی – ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است.

تعریف دیگر نانوتکنولوژی عبارتست از”آرایش دادن ودستکاری اتم ها جهت ساخت مواد مورد نظر”. نانومتر(یک میلیاردم متر)، به اندازه چیدن 5 الی10 اتم درکنار یگدیگر است، مکعبی با ابعاد 2.5 نانومتر تقریبا” 1000 اتم راشامل می شود. خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ماده تبدیل شده به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرویی کاملا” متفاوت است. نانو در مولکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند به همین دلیل معجزه آسا نامیده می شود.

تاریخچه فناوری نانو

فناوری نانو حدود نیم قرن پیش، در دهه های آخر قرن بیستم همراه با توسعه فناوری های نوین تصویربرداری، دستکاری و شبیه سازی ماده در مقیاس اتمی پدید آمده است. نانو درگذشته فیزیک اتمی نامیده می شد، پس از کاربردی شدن، نام آن نانو شد؛ به همین دلیل نانو یک علم جدید نیست، اما کاربردی شدن آن زندگی انسان  رادگرگون ساخت.

ایده نانوتکنولوژی را برای اولین بارEric Drexler به دنیا عرضه نمود، او درآزمایشگاه مشهورMIT متعلق به انستیتوForesight  مطالعات خود را با سیستم های بیولوژیکی شروع کرده وسپس متوجه شد که می توان دستگاه های مولکولی تولید کرد. بدین ترتیب، ایده نانو تکنوژلوی به نام او ثبت شد. اصطلاح “نانو” برگرفته از یونان قدیم است وبه معنی” کوتوله” می باشد.

امروزه در اروپا و آمریکا در زندگی مردم محصولات بسیار زیادی وجود دارد که با تکنولوژی نانو ساخته شده و راحتی و آرامش را با خود به ارمغان آورده است،  به طوری که تا سال 2016 اکثر کمپانی ها و شرکت های تولیدی به علت کاربردها و آسودگی هایی که نانو با خود به همراه دارد بنای تولید خود را بر مبنای این تکنولوژی می گذارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت رو شروع کن