فناوری نانو

نانو چیست؟

قرن بيست ويکم، قرن فناوري نانو، مهمترين دوران صنعت به شمار مي رود. این قرن، قرن سلامتي، صرفه جويي و آرامش ناميده مي شود. نانو نه يک ماده است نه يک جسم؛ فقط يک مقياس است؛ کوچک شدن يک مقياس؛ آن يک ميلياردم متر است، به اندازه اي کوچک که ديده نمي شود، اما با تاثيري بسيار بزرگ در زندگي انسان.

در این مقیاس خواص فيزيکي، شيميايي و بيولوژيکي تک تک اتم ها، مولکول ها با خواص توده ماده متفاوت است. این ذرات در چنين مقياس و مشخصه هاي منحصر به فردي موجب پيدايش دستاوردهاي نويني درعلوم پزشکي و مهندسي مي شوند. به طور خلاصه این تکنولوژي به معني انجام مهندسي مواد در ابعاد اتمي – ملکولي و ساخت موادي با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است.

تعريف ديگر عبارتی می باشد، از”آرايش دادن ودستکاري اتم ها جهت ساخت مواد مورد نظر”. نانومتر(يک ميلياردم متر)، به اندازه چيدن 5 الي10 اتم درکنار يگديگر است.مکعبي با ابعاد 2.5 نانومتر تقريبا” 1000 اتم راشامل مي شود.

خواص فيزيکي، شيميايي و بيولوژيکي ماده تبديل می شوید، به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرويي کاملا” متفاوت است. این در مولکولهاي ماده انرژي بالايي را ايجاد مي کند به همين دليل معجزه آسا ناميده مي شود.

نانو
فناوری نانو به روایت تصویر.

تاريخچه فناوري نانو

فناوري نانو حدود نيم قرن پيش، در دهه هاي آخر قرن بيستم همراه با توسعه فناوري هاي نوين تصويربرداري، دست کاري و شبيه سازي ماده در مقياس اتمي پديد آمد. نانو در گذشته فيزيک اتمي ناميده مي شد، پس از کاربردي شدن، نامش تغییر کرد؛ به همين دليل  يک علم جديد نيست، اما کاربردي شدن آن زندگي انسان، را دگرگون ساخت.

این ایده را براي اولين بارEric Drexler به دنيا عرضه نمود، او درآزمايشگاه مشهورMIT متعلق به انستيتو Foresight  مطالعات خود را با سيستم های بيولوژيکي شروع کرده و سپس متوجه شد که مي توان دستگاه هاي مولکولي توليد کرد.

بدين ترتيب،  این ايده به نام او ثبت شد. اصطلاح “نانو” برگرفته از يونان قديم است وبه معني” کوتوله” می باشد. امروزه در اروپا و آمريکا در زندگي مردم محصولات بسيار زيادي وجود دارد، که با  این تکنولوژي تشکیل می شود و راحتي و آرامش را با خود به ارمغان می آورد.

به طوری که تا سال 2016 اکثر کمپاني ها و شرکت هاي توليدي به علت کاربردها و آسودگي هايي که نانو با خود به همراه دارد، بناي توليد خود را بر مبناي اين تکنولوژي مي گذارند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *