نانو چیست ؟

قرن بيست ويکم، قرن فناوري نانو، مهمترين دوران صنعت به شمار مي رود. قرن نانو، قرن سلامتي، صرفه جويي و آرامش ناميده مي شود. نانو نه يک ماده است نه يک جسم؛ فقط يک مقياس است؛ کوچک شدن يک مقياس؛ نانو يک ميلياردم متر است، به اندازه اي کوچک که ديده نمي شود اما با تاثيري بسيار بزرگ در زندگي انسان.

در مقياس نانو خواص فيزيکي، شيميايي وبيولوژيکي تک تک اتم ها، مولکول ها با خواص توده ماده متفاوت است؛ نانوذرات درچنين مقياس و مشخصه هاي منحصر به فردي موجب پيدايش دستاوردهاي نويني درعلوم پزشکي و مهندسي مي شوند. به طورخلاصه نانوتکنولوژي به معني انجام مهندسي مواد در ابعاد اتمي – ملکولي و ساخت موادي با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است.

تعريف ديگر نانوتکنولوژي عبارتست از”آرايش دادن ودستکاري اتم ها جهت ساخت مواد مورد نظر”. نانومتر(يک ميلياردم متر)، به اندازه چيدن 5 الي10 اتم درکنار يگديگر است، مکعبي با ابعاد 2.5 نانومتر تقريبا” 1000 اتم راشامل مي شود. خواص فيزيکي، شيميايي و بيولوژيکي ماده تبديل شده به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرويي کاملا” متفاوت است. نانو در مولکولهاي ماده انرژي بالايي را ايجاد مي کند به همين دليل معجزه آسا ناميده مي شود.

[tm_spacer size=”lg:30″][tm_image image=”37703″][tm_spacer size=”lg:30″]

تاريخچه فناوري نانو

فناوري نانو حدود نيم قرن پيش، در دهه هاي آخر قرن بيستم همراه با توسعه فناوري هاي نوين تصويربرداري، دستکاري و شبيه سازي ماده در مقياس اتمي پديد آمده است. نانو درگذشته فيزيک اتمي ناميده مي شد، پس از کاربردي شدن، نام آن نانو شد؛ به همين دليل نانو يک علم جديد نيست، اما کاربردي شدن آن زندگي انسان  رادگرگون ساخت.

ايده نانوتکنولوژي را براي اولين بارEric Drexler به دنيا عرضه نمود، او درآزمايشگاه مشهورMIT متعلق به انستيتوForesight  مطالعات خود را با سيستم های بيولوژيکي شروع کرده وسپس متوجه شد که مي توان دستگاه هاي مولکولي توليد کرد. بدين ترتيب، ايده نانو تکنوژلوي به نام او ثبت شد. اصطلاح “نانو” برگرفته از يونان قديم است وبه معني” کوتوله” می باشد.

امروزه در اروپا و آمريکا در زندگي مردم محصولات بسيار زيادي وجود دارد که با تکنولوژي نانو ساخته شده و راحتي و آرامش را با خود به ارمغان آورده است،  به طوری که تا سال 2016 اکثر کمپاني ها و شرکت هاي توليدي به علت کاربردها و آسودگي هايي که نانو با خود به همراه دارد بناي توليد خود را بر مبناي اين تکنولوژي مي گذارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat