شوره چیست ؟  

شوره، بر اثر رسوب نمک هاي محلول در آب است که در اثر تبخير آب بر روي سطح ديوارهاي بنايي باقي مي ماند. اين ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان يا مدتي پس از اتمام ساخت بر روی ساختمان ظاهر می شود . شوره به شکل پودر و معمولاً سفيد رنگ است ، معمول ترين نوع شوره، شوره سفيد يا سفيدک است.

 

علت به وجود آمدن شوره :

وقتی که شوره بر روی دیوار ظاهر میشود اغلب به اشتباه ، علت اصلی شوره را آجر نما می دانند . درحالی که نمکهای محلول در ملات و دوغاب، علت اصلی ایجاد شوره در آجر می باشد .

شوره زدگی به عوامل متفاوتی بستگی دارد که  در ادامه به رایج ترین آن ها اشاره می نماییم .

 

نقش ملات در تشکیل شوره :

یکی از اصلی ترین علت شوره زدگی ، ملات آجر می باشد ، تماس آجر با ملات می تواند از 5 طرف باشد.  به همین علت می توان گفت تمام رطوبت موجود در آب ملات از نمای آجر خارج شده و پس از خشک شدن باعث پدیدار شدن شوره می گردد . اگر بخواهیم مواد تشکیل دهنده ملات هم مورد بررسی قرار دهیم ، می توان گفت آب منطقه بسته به موقعیت مکانی می تواند  املاح متفاوتی داشته باشد . یا ماسه و یا حتی سیمان موجود در ملات که از هر معدنی می تواند تامین گردد ، باز در ایجاد شوره تاثیر گذار است. پس به همین علت موقعیت مکانی ساختمان شما می توتند در ایجاد شوره نقش مهمی داشته باشد .

نقش آجر در تشکیل شوره :

آجر ممکن است محتوی نمکهای محلول باشد و باعث ایجاد شوره شود . شرکت های آجری با حذف کردن بخشی از خاک هایی که در تولید آجر شکل می گرفته ، توانسته با بهرگیری از دانش روز ایجاد شوره را از آجر های خود حذف نماید . برای اثبات این کار می توان با استفاده از تست شوره  استاندارد آمریکا مورد برسسی قرار گیرد . در این آزمون آجر را به مدت 7 روز در آب مقطر قرار می دهند که هیچ گونه املاحی به همراه نداشته باشد و پس از خشک شدن با آجری که درون آب نبوده مقایسه شده که اگر سفیدک وجود نداشته باشد یا در حد معقول باشد ، این آجر مناسب برای اجرا بوده است .

 

نقش باران ها پس از اجرای آجر کاری در ایجاد شوره :

در بسیاری از موارد پس از از بین رفتن شوره های اولیه که در زمان خشک شدن ملات اتفاق می افتد . بارندگی باعث جذب رطوبت مخصوصا سطوحی مثل آجر که جذب آب فراوانی دارد باعث ترکیب شدن آب با آجر و ملات پشت آجر شده و به علت خالص بودن آب باران تمایل بیشتری برای ترکیب شدن با اجسام دیگر دارد و باعث بروز شوره می گردید .  به همین منظور برای جلوگیری از نفوذ آب باید سطح آجر را در برابر رطوبت عایق نمود . در گذشته برای پوشش آجر از روغن جلا و یا رزین هایی استفاده می شد ، که با معضلاتی همراه بود . رزین ها با تشکیل لایه بر روی سطح ، علاوه بر تغیر رنگ و براق شدن سطح ، باعث نا مطلوبی و مصنوعی شدن سطح مورد نظر می گردید ودر اغلب موارد پوسده شدن رزین ها معضل بزرگی در این گونه پوشش ها بود .

استفاده از پوشش های آبگریز شرکت نانو نیکا پاک با توجه به ابعاد نانو متریک می تواند بدون تغییر رنگ و بدون ایجاد لایه سطح مورد نظر را در برابر رطوبت مقاوم سازد ، و از ایجاد شوره جلوگیری کند .

شوره زدگی یکی از عواملی است که بر اثر جذب آب بر روی آجر ایجاد نامطلوبی می نماید ، از موارد دیگر می توان ترکیب شدن آب باران با گرد غبار نشسته بر روی آجر و نفوذ در عمق آجر اشاره کرد که باعث نا مطلوبی نمای ساختمان می گردد .

و یا در بسیاری از مناطق سردسیر در فصل زمستان آب باران در سطح نفوذ کرده و پس از یخ زدگی و ازدیار حجم باعث ترک خودن سطح آجر و بندشکی می شود .

 

بهترین پیشنهاد نانو نیکاپاک برای جلوگیری از این گونه اتفاقات ، ضدآب سازی سطح آجر با پوشش های نانو می باشد که هیچ گونه لایه ای بر روی آجر ایجاد ننماید .

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat