شوره آجر

شوره آجر، بر اثر رسوب نمک هاي محلول در آب می باشد. که در اثر تبخير آب بر روي سطح ديوارهاي بنایی باقي مي ماند.


شوره آجر چیست ؟

شوره آجر، بر اثر رسوب نمک هاي محلول در آب می باشد. که در اثر تبخير آب بر روي سطح ديوارهاي بنایی باقي مي ماند. اين ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان يا مدتي پس از اتمام ساخت بر روی ساختمان ظاهر می شود . شوره به شکل پودر و معمولاً سفيد رنگ می باشد، معمول ترين نوع شوره، شوره سفيد يا سفيدک است.

علت به وجود آمدن شوره

وقتی که شوره بر روی دیوار ظاهر می شود، اغلب به اشتباه، علت اصلی شوره را آجر نما می دانند. درحالی که نمک های محلول در ملات و دوغاب، علت اصلی ایجاد شوره در آجر می باشد.

شوره زدگی به عوامل متفاوتی، بستگی دارد که  در ادامه به رایج ترین آن ها اشاره می نماییم.

شوره آجر
شوره عوامل متفاوتی دارد.

نقش ملات در تشکیل شوره

یکی از اصلی ترین علت شوره زدگی، ملات آجر می باشد، تماس آجر با ملات می تواند از 5 طرف باشد.  به همین علت می توان گفت تمام رطوبت موجود در آب ملات از نمای آجر خارج می شود.و پس از خشک شدن باعث پدیدار شدن شوره می گردد. اگر بخواهیم مواد تشکیل دهنده ملات هم مورد بررسی قرار دهیم، می توان گفت آب منطقه بسته به موقعیت مکانی می تواند املاح متفاوتی باشد .

یا ماسه و یا حتی سیمان موجود در ملات که از هر معدنی  تامین می گردد، باز در ایجاد شوره تاثیر گذار می باشد. پس به همین علت موقعیت مکانی ساختمان شما می توانند در ایجاد شوره نقش مهمی داشته باشد.

نقش آجر در تشکیل شوره

آجر ممکن است محتوای نمک های محلول باشد و باعث ایجاد شوره شود. شرکت های آجری با حذف کردن بخشی از خاک هایی که در تولید آجر شکل می گیرد، ، می توانند با بهرگیری از دانش روز، ایجاد شوره را از آجر های خود حذف نماید. برای اثبات این کار می توان با استفاده از تست شوره، استاندارد آمریکا مورد برسی قرار گیرد.

در این آزمون آجر را به مدت 7 روز در آب مقطر قرار می دهند، که درگی هیچ گونه املاحی نباشد،  و پس از خشک شدن با آجری که درون آب نیست  مقایسه میشود. به این صورت که اگر  درگیر سفیدک نباشد، یا در حد معقول باشد، این آجر مناسب برای اجرا می باشد.

نقش باران ها پس از اجرای آجر کاری در ایجاد شوره

در بسیاری از موارد، پس از از بین رفتن شوره های اولیه که در زمان خشک شدن ملات اتفاق می افتد، بارندگی باعث جذب رطوبت، مخصوصا سطوحی مثل آجر که جذب آب فراوانی دارد باعث ترکیب شدن آب با آجر و ملات پشت آجر می شود. به علت خالص بودن، آب باران تمایل بیشتری برای ترکیب  با اجسام دیگر  را دارد. و باعث بروز شوره می گردد.به همین منظور برای جلوگیری از نفوذ آب باید سطح آجر را در برابر رطوبت عایق کرد.

در گذشته برای پوشش آجر از روغن جلا و یا رزین هایی استفاده می کردند، که با معضلاتی همراه بود . رزین ها با تشکیل لایه بر روی سطح ، علاوه بر تغییر رنگ و براق شدن سطح، باعث نا مطلوبی و مصنوعی شدن سطح مورد نظر می گردید. و در اغلب موارد پوسده شدن رزین ها معضل بزرگی در این گونه پوشش ها بود.

استفاده از پوشش های آبگریز، شرکت نانو نیکاپاک با توجه به ابعاد نانو متریک می تواند بدون تغییر رنگ و بدون ایجاد لایه سطح مورد نظر را در برابر رطوبت مقاوم سازد، و از ایجاد شوره جلوگیری کند.

شوره زدگی یکی از عواملی است که بر اثر جذب آب بر روی آجر ایجاد نامطلوبی میکند. از موارد دیگر می توان ترکیب شدن آب باران با گرد غبار نشسته بر روی آجر و نفوذ در عمق آجر اشاره را کرد، که باعث نا مطلوبی نمای ساختمان می گردد و یا در بسیاری از مناطق سردسیر در فصل زمستان آب باران در سطح نفوذ می کند، و پس از یخ زدگی و ازدیار حجم باعث ترک خودن سطح آجر می شود.

بهترین پیشنهاد نانو نیکاپاک برای جلوگیری از این گونه اتفاقات، ضدآب سازی سطح آجر با پوشش های نانو می باشد که هیچ گونه لایه ای بر روی آجر ایجاد ننماید.

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *