معرفی خدمات کار در ارتفاع

کار در ارتفاع! شاید شما هم با شنیدن عنوان این شغل، فکر کنید که با یکی از پر خطر ترین شغل‌ها روبه‌رو هستید، اما اینگونه نیست. کار در ارتفاع اگر با رعایت کامل اصول ایمنی همراه باشد، جزء شغل‌های کم خطر و ایمن محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم در ابتدا کار در ارتفاع را شرح دهیم و سپس به معرفی خدمات کار در ارتفاع بپردازیم. همچنین در ادامه مباحث شرایط کار در ارتفاع و قیمت کار در ارتفاع را نیز بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

کار در ارتفاع چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت، به هر فعالیتی که در سطح مبنای بالاتر از 2/1 متر از سطح زمین انجام گیرد، کار در ارتفاع گفته می‌شود. به عبارت دیگر کار در ارتفاع، کار در مکانی است که فرد در صورت سقوط از آن مجروح شود. این فعالیت‌ها به صورت‌های مختلف و با استفاده از ابزار و تجهیزات مخصوصی انجام می‌گیرد.

خدمات کار در ارتفاع

تقریبا هر کاری که روی زمین انجام می‌گیرد و حتی بیشتر از آن را نیز می توان با کار در ارتفاع انجام داد. ترمیم و بازسازی نمای ساختمان و سازه‌های صنعتی، شست و شوی انواع نمای ساختمان و سازه‌، رنگ آمیزی و رنگ زدایی سازه‌های بلند، عملیات امداد و نجات و بسیاری از موارد دیگر که تعداد آن‌ها به هزاران کار می‌رسد. اما به طور کلی می‌توان خدمات کار در ارتفاع را به سه دسته تقسیم کرد:

  • کار در ارتفاع در محیط‌های صنعتی و یا کار در ارتفاع صنعتی
  • کار در ارتفاعات در محیط‌های شهری و امور خدمات
  • کار در ارتفاعات طبیعی و صخره‌ها

شرایط کار در ارتفاع

کار کردن در ارتفاع به کارهایی اطلاق می شود که در آن ممکن است فرد سقوط کرده و به خود آسیب برساند. این سقوط می‌تواند از نردبان، لبه سقف و داربست باشد، یا هر مکان دیگری که از سطح زمین فاصله دارد. به همین دلیل به منظور حفظ ایمنی، شرایط ویژه‌ای برای کار کردن در ارتفاع در نظر گرفته شده است. در ادامه نکاتی که برای کاهش خطر باید رعایت شوند، آورده شده است:

1. استفاده از نرده

یکی از مهم‌ترین شرایط کار در ارتفاع، استفاده از نرده است. نرده ساده‌ترین و توصیه شده‌ترین راه برای نگه داشتن کارگران و حفظ ایمنی است. تقریبا برای هریک از خدمات کار در ارتفاع، یک سیستم نرده طراحی شده است که با  استفاده از آن می‌توان از سقوط جلوگیری کرد.

2. استفاده از لوازم محافظت شخصی

کار در ارتفاع

اگر می خواهید در ارتفاع کار کنید، باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات مناسب را به همراه دارید. یکی دیگر از اصلی‌ترین شرایط کار در ارتفاع، داشتن تجهیزات مناسب است. این تجهیزات می‌توانند شامل تسمه، طناب، مواد ضد حریق و بسیاری از وسایل دیگر باشند. در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید تحقیق کنید و آنچه را که بدان نیاز دارید تهیه کنید. همواره به یاد داشته باشید که ایمنی یکی از ارکان اصلی فراهم کننده شرایط کار در ارتفاع است.

3. ارتفاع را اندازه بگیرید

ممکن است بهترین لوازم ایمنی را داشته باشید، اما اگر اطلاعات کافی از شرایط و ارتفاع نداشته باشید، هیچکدام از این تجهیزات در زمان حادثه به کمک شما نمی آیند. مهم‌ترین کاری باید انجام دهید، اندازه‌گیری ارتفاع و فاصله از سطح زمین است. با اطلاع از میزان دقیق ارتفاع، می توانید طول مناسب برای طناب، تسمه و سایر تجهیزات را به نحوی که باعث جلوگیری از سقوط شوند، تشخیص دهید.

4. آموزش آموزش آموزش!

با وجود نکاتی که تا اینجا گفته شد، اگر می‌خواهید با خیال راحت در ارتفاع کار کنید، باید آموزش ببینید. کارگران باید برای مقابله با خطرات احتمالی و اتفاقاتی که در حین کار ممکن است آن‌ها را تهدید کنند، آماده باشند و از پیش آموزش دیده باشند. ارتفاع همواره یکی از قاتلان اصلی کارگران به شمار می‌رود و سالیانه تعداد زیادی از کارگران جان خود را بر اثر سقوط از ارتفاع از دست می‌دهند. مدیران باید قبل از شروع کار، کارگران خود را با دانش لازم برای حفظ امنیتشان مسلح کنند.

در ادامه مبحث شرایط کار در ارتفاع، به نکاتی می‌پردازیم که لازم است از انجام آن‌ها اجتناب نمایید:

  • باز کردن بیش از اندازه پایه‌ها نردبان‌ها از یکدیگر
  • تکیه دادن نردبان‌ها بر سطوح ضعیف مانند سطوح شیشه ای و پلاستیکی
  • استفاده از نردبان‌ها برای کارهای سنگین و طولانی مدت ( برای مثال کارهایی که بیش از 30 دقیقه به طول می انجامد)
  • به کار گیری نیروهای مبتدی و کسانی که آموزش‌های لازم کار کردن در ارتفاع را نگذرانده‌اند

قیمت کار در ارتفاع

همانگونه که در بخش‌های ابتدایی این مقاله مطرح شد، تمامی کارهایی که روی زمین انجام می‌شوند، در ارتفاع نیز  انجام می‌گیرد. بنابراین کار در ارتفاع به طیف وسیعی از کارها اطلاق می‌شود، که هرکدام با توجه به نوع حرفه، خطرات، مهارت‌های مورد نیاز و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، شرایط ویژه ای دارند. همانطور که می‌دانید کارهایی که در ارتفاع انجام می شود به سه دسته تقسیم می گردد، که هرکدام با توجه به شرایط قیمت و هزینه متفاوتی دارند. از این رو تعیین قیمت کار در ارتفاع بدون بازدید از مکان مورد نظر و تخمین زدن شرایط و میزان سختی کار، کار آسانی نیست. شرکت های ارائه دهنده خدمات کار در ارتفاع باید پس از آگاهی از جزئیات سفارش شما و بررسی شرایط قیمت کار در ارتفاع را مشخص نمایند.

طبق مطالب گفته شده این شغل بر خلاف آنچه که به نظر می‌رسد، در صورت رعایت اصول ایمنی و وجود آموزش های لازم، شغل کم خطری محسوب می‌شود. البته باید در نظر داشت افرادی که در ارتفاع کار می کنند باید دارای بیمه باشند، زیرا در صورت عدم رعایت صحیح نکات ایمنی دچار مشکلاتی می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat