وقتی صحبت از یک مصالح ساختمانی بادوام، جذاب و دوستدار طبیعت می شود، هیچ چیز به اندازه آجر محبوب نیست؛ اما در کنار فواید بسیاری که آجر دارد، این متریال دارای معایبی نیز است. یکی از مهمترین ضعف های آجر این است که در هنگام اجرا کثیف می شود و به راحتی نمی توان کثیفی آن را تمیز کرد. برای این مشکل چه راهکاری وجود دارد؟ برای پاسخ با مقاله دیگری از وبلاگ نانونیکاپاک همراه باشید.

چرا آجر هنگام اجرا کثیف می شود؟

ممکن است از آجر به عنوان مصالح نما استفاده شود. استادکاران و کارگران آجر را با استفاده ملات ماسه و سیمان یا دوغاب سیمانی در نما نصب می کنند؛ اما در مراحل اجرا ممکن است به دلیلی آجر با ملات، دوغاب یا هر کثیفی دیگری در تماس باشد. در این شرایط، آجر کثیفی را جذب می کند. در کارهای ساختمانی هیچ راهی برای عدم کثیفی مصالح وجود ندارد!

دقت اجرای نمای آجر باید بالا باشد تا این مصالح ساختمانی از هرگونه کثیفی به دور باشد. همین موضوع باعث افزایش زمان ساخت می شود. از همه مهمتر، کثیف شدن آجر یک موضوع ذهنی خواهد بود. به این معنا که سازندگان و استادکاران همش نگران کثیفی سطح آجر هستند و این حساسیت باعث ایجاد مشغله ذهنی برای آنها می شود.

چرا کثیفی آجر هنگام اجرا تمیز نمی شود؟

برعکس متریالی مانند سنگ و شیشه، آجر دارای تعداد منافذ زیاد و عمیقی است (تخلخل زیادی دارد). تنها کافی است آجری را در دست بگیرید و با کمی دقت می توانید ببینید که چقدر منافذ دارد. دلیل عدم تمیز شدن آجر در هنگام اجرا به این خاطر است کثیفی وارد منافذ این متریال می شود و به اصطلاح در تاروپود آجر نفوذ می کند.

گاهی اوقات اندازه منافذ آجر به پنج تا ۲۰۰ نانومتر هم می رسند. این عدد از اندازه مولکول آب که برابر با 0.18 است، بسیار  کمتر است. در نتیجه آب به همراه مواد حاصله از واکنش سیمان و مصالح دیگر، وارد منافذ آجر می شوند. این مواد با تمیز کردن عادی از بین نمی روند. حتی استفاده از مواد شوینده خاص جهت تمیز کردن نمای آجری نه تنها این متریال را تمیز نمی کنند بلکه باعث کاهش دوام آجر در بلند مدت می شوند.

بهترین راه تمیز کردن آجر چیست؟

تنها راه اساسی برای خلاص شدن از شر کثیفی آجر در هنگام اجرای ساختمان، استفاده از «پوشش نانو ضد آب آجر» است. به دلیل قرار دادن نانوذرات در پایه پلیمری، خاصیت آبگریزی مناسب در سطح آجر ایجاد می شود. نانوذرات باعث کاهش نیروی چسبندگی سطحی بین قطرات آب و سطح آجر می شود. افزایش زاویه تماس با استفاده از پوشش های حاوی نانوذرات، قطرات آب را به حالت کره تغییر می دهد و از چسبیدن آنها به سطح آجر جلوگیری می کند.

خواص مکانیکی و قیمت مناسب آجرها باعث شده است که آنها به طور گسترده در سازه ها، نمای بیرونی و داخلی ساختمان استفاده شوند. میزان پایین جذب آب در این مواد منجر به آسیب کمتر و ایجاد رطوبت و در نتیجه عمر طولانی آنها می شود. از سوی دیگر، حفظ بناهای جدید ساخته شده از آجر برای مقابله با عوامل محیط زیست مانند گرد و غبار و حتی باران های اسیدی بسیار مهم است.

نانوذرات آبگریز به طول عمر و زیبایی آجرها کمک می کند. کلوئید حاوی نانوذرات پوشش های آبگریز روی سطح ایجاد می کند و از اثرات مخرب عواملی مانند آب و هوا و تغییر رنگ جلوگیری می کند و طول عمر مصالح را افزایش می دهد. استفاده از این پوشش ها باعث می شود ذرات آب به سطح نچسبند و همچنین کثیفی ناشی از آجرچینی را به صفر برسانند!

ویژگی های پوشش ضد آب آجر

  • خود تمیز کنندگی: سطوح آجری تمیز می مانند و زمان و منابع صرف هزینه های دیگری برای نگهداری می شوند. پوشش نانو در برابر لکه و کثیفی مقاوم است و به راحتی سطح آجر را تمیز می کند.
  • مقاوم در برابر خوردگی: سطوح محافظت شده با پوشش های نانو دارای خوردگی کمی هستند. این مهم باعث افزایش طول عمر آجر می شود.
  • مقاوم در برابر خراش: پوشش نانو دارای سختی فوق العاده بالایی است. همین موضوع باعث می شود تا نمای آجری از برابر خارش مقاومت بالایی از خود نشان دهد
  • دفع کننده آب: پوشش نانو محصولی ضد آب است. به این معنا که آب نمی تواند به داخل منافذ آجر نفوذ کند.
  • محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش: نانوذرات از نمای آجری در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کند.

کلام آخر

کثیف شدن همیشه یک مشکل جدی در اجرای نماهای آجری است. این موضوع به ویژه در نمای ساختمان که در جلوی دید قرار دارد و در فروش ملک تأثیر بسزایی دارد، از اهمیت بیشتر برخوردار است؛ اما با پیشرفت فنآوری، محصولات فوق العاده ای مانند پوشش های نانو ضد آب ساخته شده اند تا مشکلات مربوط به نماهای آجری را کاهش دهند. این محصول می تواند از نمای آجری محافظت کرده و کثیف نشدن آن را تضمین کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat